View Single Post
Old 2005-12-24, 02:20 PM   #33
fetish1
Remember to rebel against the authorities, kids!
 
fetish1's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Location: North Dakota AKA Frozen Hell
Posts: 401
Send a message via ICQ to fetish1 Send a message via AIM to fetish1 Send a message via Yahoo to fetish1
Quote:
Originally Posted by gobgook2
Compliments of BuyTheCase.net

http://www.buythecase.net/product/23...n_noodle_soup/
A Case of Ramen Noodles, count 24 servings/packages per case, runs $9.94. $2400 would buy ~240 cases (or 5,760 individual packs of ramen noodles).

http://www.buythecase.net/product/25...ni_and_cheese/
Perhaps some Scooby Doo Mac & Cheese instead? 24 boxes per case for $26.17. Investing $2400 gets us 91 cases (or 2,184 boxes of mac & cheese... scooby doo no less!)

More fucked up numbers? 5,760 packages of ramen noodles, 3 packages a day, would last 5 years (equivalent of a $40/mo grocery budget!!!). The mac & cheese? nearly 2 years ($100/mo grocery budget). Ok, I may suck at numbers so some of that math may easily be wrong, but the obvious conclusion to my usual long-winded drivel is that $2400 could easily buy a shitload of groceries!


Excellent suggestions gobgook2
__________________
Paul Markham Content
fetish1 is offline   Reply With Quote