Greenguy's Board


Go Back   Greenguy's Board > Products and/or Services Offered
Register FAQ Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

 
 
Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 2005-12-23, 04:51 PM   #11
gobgook2
Are you sure you're an accredited and honored pornographer?
 
gobgook2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 62
Compliments of BuyTheCase.net

http://www.buythecase.net/product/23...n_noodle_soup/
A Case of Ramen Noodles, count 24 servings/packages per case, runs $9.94. $2400 would buy ~240 cases (or 5,760 individual packs of ramen noodles).

http://www.buythecase.net/product/25...ni_and_cheese/
Perhaps some Scooby Doo Mac & Cheese instead? 24 boxes per case for $26.17. Investing $2400 gets us 91 cases (or 2,184 boxes of mac & cheese... scooby doo no less!)

More fucked up numbers? 5,760 packages of ramen noodles, 3 packages a day, would last 5 years (equivalent of a $40/mo grocery budget!!!). The mac & cheese? nearly 2 years ($100/mo grocery budget). Ok, I may suck at numbers so some of that math may easily be wrong, but the obvious conclusion to my usual long-winded drivel is that $2400 could easily buy a shitload of groceries!

gobgook2 is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -4. The time now is 01:25 PM.


Mark Read
Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Greenguy Marketing Inc